Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Zafer Bayramı 96.yıl Gururu

Zafer Bayramı 96.yıl Gururu
  • 31.08.2018
  • 1.200 kez okundu

Milli mücadelemizi eşsiz bir zaferle taçlandıran, içinde yüce Türk Milleti’nin bağımsızlık destanını ve yeniden doğuşunu barındıran 30 Ağustos Zaferi’nin 96. Yıldönümü kutlamaları dün şehrimizde de görkemli törenlerle yapıldı.
Törenlere; Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 2’nci Hudut Alay Komutan Piyade Albay Ahmet Gürbüz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Selim Matkap, Hatay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Resul Ceritoğlu, MKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Yusuf Önlen, Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, Vali Yardımcıları Bilal Ölmez, Aydın Tetikoğlu, Meral Batı Demirbaş, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutanı Vekili Yarbay Ali Ergüçlü, İl Emniyet Müdür Vekili Sait Doğruer, kurum müdürleri, askeri erkan, Gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Program, Hatay Valisi Erdal Ata’nın, 2’nci Hudut Alayı Komutanı Piyade Albay Ahmet Gürbüz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Selim Matkap ile birlikte Atatürk Caddesi’ni dolduran ve bu coşkuya alkışlarıyla ortak olan Hataylıları selamlaması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Üstğm. Saadet Karanfil, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı okundu, akabinde de Vali Erdal Ata konuştu.
Şanlı tarihimizin büyük zaferlerinden biri olan 30 Ağustos Zaferi’nin 96. Yıldönümü’nü hep birlikte büyük bir coşku ve gurur ile kutlamak üzere bir arada olduğumuzu belirten Vali Ata, konuşmasına şöyle devam etti:
“Vatan söz konusu olduğunda canını, malını, hatta evladını hiçe sayarak fedakârlıkta sınır tanımayan büyük Türk Milleti, 96 yıl önce bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yönettiği Büyük Taarruz’la kurtuluş mücadelesini kesin bir zaferle sonuçlandırmıştır.
Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak da anılan 30 Ağustos Zaferini büyük yapan; dünya savaşından büyük kayıplarla çıkmış, işgale uğramış ve toprakları paylaşılarak tarihten silinmeye çalışılmış olan aziz Türk Milleti’nin yokluklar içinde, ama büyük bir imanla birleşip başlattığı mücadeleyi adeta küllerinden doğarak kazanmasıdır.
Vatanı kutsal bilen Milletimizin bağımsızlık tutkusu, ordumuzun kahramanlığı ve cesareti ile Büyük Önder Atatürk’ün üstün komutanlık ve liderlik yeteneğinin birleşmesi, kurtuluş savaşını taçlandıran bu eşsiz zaferi getirmiştir.
Bu sebeple, 30 Ağustos Zaferi, tam bağımsızlığa ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına giden yolda atılmış çok önemli bir adımdır. Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan ve çok büyük fedakârlıklarla kazanılan 30 Ağustos Zaferi’nin başta Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarını bugün bir kere daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.”
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, lise öğrencileri Mahmut Aydın Çelik ve Feride Beyazgül tarafından okunan şiirler ile devam etti. Kutlama törenleri, programa katılan Gazilerimiz, Asker ve Polislerimiz yanı sıra sporcularımızın HBB Bandosu eşliğinde Vali Ata, 2’nci Hudut Alayı Komutanı Piyade Albay Ahmet Gürbüz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Selim Matkap’ı selamlaması, ardından Hatay Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın katılımcılara duygu dolu anlar yaşatan marşları ile sona erdi. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ