Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Zafer, tarihin seyrini değiştirdi

Zafer, tarihin seyrini değiştirdi
  • 19.03.2018
  • 1.003 kez okundu

Milletvekili Mevlüt Dudu’dan Çanakkale mesajı

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, yayınladığı mesajda, “Çanakkale Geçilmez” diyen Türklerin tarihin seyrini değiştirdiğine vurgu yaptı.
Milletvekili Dudu, “Çanakkale Geçilmez” sözünün destansı bir savaşla tarihe geçtiği Çanakkale Savaşı’nın büyük ve onurlu Türk ulusunun zaferi, tarihi şahlanışı ve varoluş mücadelesi olduğunu vurguladı ve “Burada gösterilen ulusal birlik ve direncin günümüzde yaşanan sürece de ilham olmasını diliyorum” dedi.
Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin önemine dikkat çeken Milletvekili Dudu, bu savaşta elde edilen başarı ile stratejik öneme sahip Boğazlar’ın Türk hâkimiyetinde kaldığını hatırlattı, 1. Dünya Savaşı’nın en çetin ve kanlı muharebesi olan Çanakkale’de Türklerin destansı bir direniş gösterdiğini ifade etti.
Milletvekili Dudu, mesajında şunlara yer verdi: “Askeri stratejik zekâsını Çanakkale’de gösteren Mustafa Kemal Atatürk, ‘Anafartalar Kahramanı’ unvanıyla Kurtuluş Savaşı’nda göstereceği başarının işaretlerini vermiştir.
Yüzbinlerce şehit verdiğimiz Çanakkale Savaşları, Türk tarihi için değil, dünya tarihi için de dönüm noktalarından birini oluşturmuştur. Şu an 21. Yüzyılda Ortadoğu’da en barbar katliamların yaşandığı bir dönemden yüzyıl önce Çanakkale’de Türkler, savaşırken bile kaybetmediği insani değerleriyle işgal güçlerine insanlık dersi de vermiştir.
Seddülbahir, Gelibolu, Arıburnu Anafartalar ve Conkbayırı’nda bedensel sınırları zorlayarak düşmana meydan okuyan Mehmetçiğimiz, şairimizin dediği gibi Çanakkale’de Türklere özgürlük zevkini tattırmıştır.
Kurtuluş Savaşı’nın adeta ilk adımı olan Çanakkale Zaferi’nin mimarı olan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, özgürlük ve birlik meşalesinin ülkemizde sonsuza kadar yanmasını, burada gösterilen direnç, onur ve mücadele azminin bugüne de ışık tutmasını diliyorum.”  -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ