Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Zamanı geldiği kanısındayız…

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 12.05.2020
  • 407 kez okundu

Virüsle mücadelede; vaka, yoğun bakım ve kaybedilen insan sayısındaki önemli düşüş ve bu düşüşün daha da aşağı gitmesi sonucu, birinci aşama tamamlanmış ve ikinci aşamaya geçme hazırlıkları başlamıştır.

Bu durum dünya genelinde yapılan uygulamalardan, alınan kararlardan ,alınan önlemlerin adım adım gevşetilmesi ve kaldırılması kararlarından görülüp anlaşılmaktadır.

İşte ilk aşamanın tamamlanıp ikinci aşamaya geçildiği bu dönemde, ülkemiz açısından da bazı hususların göz önünde tutulmak suretiyle yeni kararlar alınması, var olan önlemlerin bu kararlar doğrultusunda gevşetilmesi ya da kaldırılması doğrultusunda hazırlıklar yapılması zamanının geldiği kanısındayız.

Virüsün ülkemize girişinden itibaren yapılan araştırmalarda, bu pandeminin daha çok belli şehirlerde yoğunlaştığını ve bu nedenle de bu şehirlerin belli bir süre karantina altına alınması gerektiğini, bazı bilim adamları söylemişler ve bir an önce uygulamaya konulmasını istemişlerdi.

Ancak bazı şehirlerin karantina altına alınması ve bu şehirlerde belli bir süre sokağa çıkma yasağının uygulanması yolundaki görüşler, fazlaca itibar görmediği için bu yola gidilmemiş ve bilinen kararlar alınmış, önlemler yaşama geçirilmiştir.

Geçtiğimiz hafta yeni bir aşamaya girildiği, alınan kararlardan ve tedbirlerin bir kısmının kaldırılmasından anlaşılmaktadır:

İşte bu dönem için bazı hususların göz önüne alınması suretiyle, bölgesel kararlar alınarak tedbirlerin devam etmesi yada ettirilmemesi yolunda adımlar atılmasının zamanı geldiğinin kanısındayız.

Bilindiği gibi virüsün ülkemize girmesi ile birlikte bu pandeminin daha çok hangi bölgelerde olduğu resmen açıklanmamıştı.

Buna karşın medyaya yansıyan haberlerden, salgının daha çok hangi bölgelerde olduğu anlaşılmış ve dolaylıda olsa bazı açıklamalarda bulunulmuştur.

Girilen yeni aşamada, atılan yeni adımlar ,AVM’lerin, berberlerin açılması ,futbol müsabakalarının başlaması, bazı sınavların yapılması doğrultusunda kararlar alındığına göre ,virüsle mücadelede önemli bir evrenin geride bırakıldığı anlaşılmaktadır.

Böylesi bir durumda, vaka, yoğun bakım ve can kayıplarının hemen hemen sıfıra yakın bulunduğu bölgelerde ,hayatın daha normal bir seviyeye getirilmesi için diğer bölgelerden ayrı kararların ve önlemlerin alınmasının yararlı olacağı kanısındayız.

Özellikle yaz aylarının başladığı bu günlerde bahsettiğimiz konumda olan bölgelerin turizm açısında da ayrı bir önem taşıdığı bilinmektedir.

Bu hususlar göz önünde bulundurularak gerekirse, il, ilçe, belde ve mahalle bazında bazı kararlar alınmak, bazı tedbirlerin uygulamasına devam etmek veya son vermek suretiyle, bu yöreler için yeni bir düzenleme yapılması hususunun bilim kurulunca düşünülmesi, görüşülmesi ve bu doğrultuda gereken kararların alması zamanının geldiği görüşündeyiz.

İşte açıkladığımız bu neden ve gerekçelerle, Türkiye’nin her ilinin veya her bölgesinin, ayrı ayrı değerlendirmeye tabi tutulmak suretiyle, girilmekte olan yeni dönem için gereken tedbirlerin alınması veya yasakların kaldırılması yoluna gidilmesi halinde, hem yurttaşlarımızın psikolojik yönden sıkıntılarının giderilmesi, hemde ekonomik yönden oluşan zararların ortadan kalkması suretiyle ülke ekonomisine yararlarının olacağı kanısındayız.
Elbette ki her şeyden önce insan sağlığı ve hayatı ön plandadır.

Ancak insan sağlığı düşünülürken bazı yasakların bazı bölgelerde veya illerde devam etmesinin zorunlu olup olmadığı hususları da değerlendirilmeye alınmalı ve ona göre yeni dönem yaşam biçimi için gereken adımlar atılmalıdır.

Türkiye’nin geneli için tek karar alınıp tek adım atılacağına, ayrı ayrı bölgeler , hatta ayrı ayrı iller için gereken adımlar atılmak suretiyle, yeni normal hayatın yaşama geçirilmesi için gerekenin yapılmasının daha isabetli olacağı kanısındayız.

Bu konuda bilim kurulunun gereken çalışmayı yaparak gereken kararları almasını diliyor ve bekliyoruz.
Hatırdan uzak tutulmasın: Aydınlık günler yakındır. Mutsuz ve umutsuz olmak için hiçbir neden yoktur…

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ