Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,93 / Satış: 6,96
€ EURO → Alış: 8,14 / Satış: 8,18

Zarar gören ekonomimizi ayağa kaldırmak istiyoruz

Zarar gören ekonomimizi  ayağa kaldırmak istiyoruz
  • 03.11.2017
  • 997 kez okundu

Başkan Savaş, Hatay’ın hak ettiği teşvik bölgesine alınması için gerekli desteğin sağlanmasının önemine vurgu yaptı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir tv programında, devlet büyüklerinden Hatay’ın hak ettiği teşvik bölgesine alınması için gerekli desteğin sağlanmasını bir kez daha talep etti, zarar gören ilimiz ekonomisini ayağa kaldırmak istediklerini ifade etti.
Konuşmasında, Suriye’de yaşanan olumsuz durumun kent ekonomisini olumsuz etkilediği söyleyen, kentte yaşayan Suriye vatandaşları ile ilgili de çarpıcı rakamlar veren Başkan Savaş, “Ülkemizde yaşayan Suriyelilerin yaklaşık yüzde 13’ü kentimizde yaşıyor. Akdeniz Bölgesi’ndeki Suriyelilerin yüzde 45’i; 4. teşvik bölgesindeki 17 ildeki Suriyelilerin yüzde 89’u; Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın oluşturduğu Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş illerindeki Suriyelilerin yüzde 76’sı Hatay’da yaşıyor. Tüm bunlara rağmen devletten aldığımız teşvik payı sıralamasında 4’üncü bölgede yer alıyoruz. Hak ettiğimiz 5’inci bölgeye geçmek istiyoruz. Zarar gören ekonomimizi bu şekilde yeniden ayağa kaldırmak istiyoruz” dedi.
Lojistikten ticarete, turizmden tarıma kadar kentteki birçok sektörün yara aldığını belirten Lütfü Savaş, “TIR sayımızda ciddi oranda düşüş yaşadık. Ticaret hacmimiz 6 buçuk milyar dolardan 4 milyar 300 milyon dolara geriledi. Kişi başına düşen gelirimiz 7 bin 637 dolardan 6 bin 122 dolara düştü. 2012 yılında sosyo-ekonomik gelişmişlik indeksinde 45’inci sıradayken şu anda 58’inci sıradayız” dedi.
Gastronomi kentleri arasına katılmamız gurur verici …
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü(UNESCO) tarafından gastronomi kenti seçilen Hatay ile ilgili düşüncelerini paylaşarak programa başlayan Başkan Savaş, 2009 yılından itibaren yürüttükleri çalışmanın karşılığını aldıklarını söyledi. Dünyadaki on binlerce şehir arasına Türkiye’den Gaziantep, İstanbul ve Kütahya ile birlikte Hatay’ın da katılmasının gurur verici olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Savaş, “Hatay mutfağının UNESCO tarafından tescillenmiş olması hepimizi çok mutlu etti. Kentteki tüm bileşenlerimizle birlikte bu başarıyı yakaladık. Şimdi de Başkent’te Hatay Günleri vesilesi ile bu zengin kültürümüzü Ankaralılarla paylaşmaya geldik.” Dedi ve tüm vatandaşları Ankara Atatürk Kültür Merkezi’ne davet ederek, Hatay’ın zenginliklerini tanımaya davet etti.
9 ayda 2 önemli başarı elde ettik
Hatay’ın 23 medeniyetin 13 tanesine ve bununla beraber 3 semavi dine inananlara yüzyıllarca ev sahipliği yaptığını da ifade eden Başkan Savaş, “Farklı inanışlara kucak açan ve bir arada kardeşçe yaşayan şehrimiz, tarihin her sahnesinde tüm insanlığa örnek olmuştur. Şu anda bile komşularımızda yaşanan tüm sıkıntılara ve bunların bize yansımalarına rağmen geleceğe umutla bakıyoruz. Son 9 ayda çok önemli 2 başarı kaydettik. Bunlardan birincisi 2021 yılında gerçekleştireceğimiz EXPO organizasyonu. İkincisi de UNESCO’nun gastronomi kenti seçilmemiz” dedi.
Programın sunucusu Şentürk’ün UNESCO’nun kararının Hatay’a nasıl katkı sağlayacağı sorusuna da samimiyetle cevap veren Lütfü Savaş, “Hatay çok özel bir şehir. Tarihi ve kültürel zenginliklerini günümüze kadar koruyarak getiren şehrimizin değerleri artık tescilleniyor. Yerli ve yabancı tüm misafirlerimizi güzel şehrimize bekliyoruz” ifadelerini kullandı.   -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ