Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Zemindeki bakımsızlık Şaşırttı

Zemindeki bakımsızlık Şaşırttı
  • 05.01.2018
  • 1.098 kez okundu

Dünyanın ikinci büyük mozaik sergileme alanına sahip Hatay Arkeoloji Müzesi’ne dair paylaşılan bir fotoğraf, 28 Aralık 2014 tarihinde açılan yeni müze binasının nasıl olup da bu kadar kısa sürede ‘bozulmalar’ yaşadığı sorusunu gündeme taşıdı.

Sadece 3 yıl 5 gün olmuş. Yani toplam 1104 gün! Henüz 3 senesini yeni doldurmuş Hatay Arkeoloji Müzesi’ne dair yapılan son haber, AA tarafından önceki gün paylaşıldı. “Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’da, 3 yıl önce yeni binasında hizmete açılan arkeoloji müzesi, 2017 yılında yaklaşık 220 bin kişi tarafından ziyaret edildi” diyen haber için eklenen fotoğraflardan biri, Müze’nin gezinti alanlarının çıkışa doğru ilerleyen ana koridoruna dair. Zemindeki ciddi bozulmanın fotoğraf karesine yansıması, durumu fark edenler noktasında şaşkınlık yaratırken, Anadolu’nun arkeoloji bakımından en zengin yerlerinden biri olan Hatay’daki bu önemli ziyaret noktası adına yeni ‘sorular’ yarattı.
Eski binasındaki tarihi eserlerin taşınma işlemini henüz tamamlayan ve merakla beklenen ikinci etabın ziyarete açılması çalışmalarını ise aralıksız olarak sürdüren Müze’de yaşanan bu duruma son ziyaretinde denk geldiğini söyleyen bir vatandaşın söyledikleri de bu yönde:
“Bu kadar yeni yapılmış bir binada yaşanan bu durum hem üzücü hem şaşırtıcı. Sorun, malzemenin kalitesi mi yoksa ucuz işçilik mi bilinmez ama, yetkili olanların bu duruma ‘tamirat’ adına değil, ‘soruşturulması gereken’ bir ‘sorun’ başlığında taraf olması gerek diye düşünüyorum.”  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ