Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Zengin olmak istiyorsanız…

Zengin olmak istiyorsanız…
  • 30.10.2018
  • 1.133 kez okundu

Yöresele Sahip Çıkın!

Antakya’nın tescilli künefesinden İzmir’in küresel  marka olma yolunda ilerleyen boyoz lezzetine kadar yüzlerce yöresel ürüne ev sahipliği yapan 9. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) için en net mesaj, Hatay standında ‘Künefe Şov’ ile karşılanan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’dan geldi…

Antalya’da düzenlenen 9. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), misafir ettiği on binlerce misafir ve gerçekleşen ikili görüşmelerin ardından sona erdi. Hatay’ın da yöresel ve tescilli ürünleri ile katılım gösterdiği bu önemli tanıtım platformu adına konuşan isimlerden biri TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu oldu.
Fuar genelinde stant açan tüm illerin sergi alanlarını gezen, sohbet eden, bilgi alan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu için Hatay standında gerçekleşen künefe şovu ise görülmeye değer kareler ortaya koydu. Saray Organizasyon’un sahibi Tevfik Akar tarafından Hisarcıklıoğlu için gerçekleşen şovda bir tepsi künefeye havada takla attıran Akar, izleyenlerden alkış aldı. Sabah Gazetesi’nin usta kalemi Yavuz Donat ve Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır’ın da aralarında olduğu bir gruba künefe ikramında bulunan Akar, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindekilerle bir süre sohbet etti, künefeye dair merak edilenleri anlattı.
-YATIRIM YAPIN-
Fuar’ın ve Fuar kapsamında sunumu gerçekleşen yöresel ürünlerin ekonomik anlamda önemine işaret eden M. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Coğrafi işaret zenginlik demektir. Zengin olmak istiyorsanız bunlara sahip çıkın markalaştırın” dedi.​ Coğrafi işaretli ürünlerin yüzde 40’ını Oda ve Borsaların tescil ettirdiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, “İlinizdeki, ilçenizdeki coğrafi işaretli ürünleri gün yüzüne çıkarın, sahip çıkın, bunları tescil ettirin. Çok şükür bugün geldiğimiz noktada, coğrafi işaretli ürünlerin % 40’ını, Oda-Borsalarımız tescil ettirdi. Oda-Borsalarımız tarafından tescil edilen ürün sayısı 150’yi geçti” şeklinde konuştu.
-FUAR’A ÖVGÜ-
Künefe ile renklenen Hatay standını gezen isimlerden biri olan Sabah Gazetesi Köşe yazarı Yavuz Donat’ın Fuar izlenimleri ise şöyle:
“Antalya… Dokuzuncu Yöresel Ürünler Fuarı… YÖREX… Dokuz yıl önce fuar süresi boyunca 24 bin ziyaretçi gelmişti. Önceki gün… Fuarın ilk günü… Ziyaretçi sayısı 30 binin üzerindeydi. 485 katılımcı vardı… İllerden ilçelerden… Firmalar… Kadın girişimciler… Üreticiler… İlk dikkatimizi çeken şey kadın girişimcinin çokluğu.
Değişik yörelerden kadın girişimci… Hangi birini sayalım? Kayseri’den Hülya Tiritoğlu… Balıkesir-Ayvalık’tan Cansu Bulan… Diğer bölgelerden Merve Sarıoğlu… Necmiye Postaağası… Tuğbahar İlgü… O kadar çoklar ki.
YÖREX’te ev sahibi Antalya Ticaret Borsası’ydı. Başkan Ali Çandır’ı kutluyoruz. Iğdır Valisi Enver Ünlü de oradaydı, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu da. Aydın’ın ve Nazilli’nin incirini, kestanesini ‘yurda, dünyaya’ tanıtmak için çırpınan iki Oda Başkanı (Hakan Ülgen ile Nuri Arslan) da oradaydı.
Türkiye oradaydı.”
-PEKİ, BİZ?-
Yavuz Donat’ın kaleminden aktardığı gibi, ‘Türkiye’ oradaydı! O zaman soralım mı? Hatay ne kadar oradaydı? Valisinden Belediye Başkanlarına, Oda ve Borsalarından Kalkınma Ajansına, Hatay, YÖREX’te ne kadardı? -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ