Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,34 / Satış: 7,37
€ EURO → Alış: 8,67 / Satış: 8,70

Zenginliklerimiz ile farkındalık yaratılmalı …

Zenginliklerimiz ile farkındalık yaratılmalı …
  • 25.04.2017
  • 1.229 kez okundu

Samandağ, “Tıbbi Aromatik Bitkiler ve EXPO 2021” seminerine ev sahipliği yaptı.

“Tıbbi Aromatik Bitkiler ve EXPO 2021” konulu seminer geçtiğimiz gün Samandağ ilçesinde gerçekleştirildi. Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Kent Konseyi’nin ortaklaşa düzenlediği etkinlikte, Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, HBB Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi, Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr. Nevide Kimyon ve HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı personeli biyolog Dr. Samim Kayıkçı’nın yanı sıra çok sayıda vatandaş yer aldı.
157 bitki türü yok olmak üzere …
Hatay’a her alanda seviye atlatacak ve kenti hem ulusal hem de uluslararası arenada hak ettiği noktaya taşıyacak olan EXPO 2021 ile ilgili konuların masaya yatırıldığı seminerde, HBB Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi ve Dr. Samim Kayıkçı sunum gerçekleştirdi. Hatay’daki bitki çeşitliğinin ekonomik potansiyeline ilişkin önemli bilgilerin yer aldığı bir sunum gerçekleştiren Dr. Samim Kayıkçı, “Bitki çeşitliliğimizin ekonomik potansiyeline bakıldığında, rahatlıkla söyleyebilirim ki bir hazinenin üzerinde yaşıyoruz ancak bunun farkında değiliz” dedi ve Hatay’ın bitki zenginliğinin değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Musa Adaçayı(Salvia Tigrina), Arsuz Soğanı(Allium Arsuzense), Uzun Kirpiotu, Antakya Peygamber Çiçeği(Centaurea Antiochia), Antakya Sarı Yıldızı(Gagea Antakiensis) gibi Antakya’ya özgü bitkiler ile ilgili bilgiler paylaşan Dr. Kayıkçı, ilimizdeki 157 bitki türünün neslinin tehlike altında olduğunu ifade etti. Tıbbi ve aromatik bitkiler sektörünün pazar değerinin yaklaşık 60 milyar dolar olduğunu söyleyen Dr. Kayıkçı, zengin bitki çeşitliliğiyle Hatay’ın bu pazara katılım sağlama potansiyeline sahip olduğunu belirtti.
EXPO 2021 ile tüm değerlerimiz tanıtılacak …
Konsey Başkanı Dr. Nevide Kimyon’da seminerdeki konuşmasında şunlara yer verdi: “Hatay’ın tarihi, coğrafik, kültürel zenginliğinin yanında, kentin biyoçeşitliliğini sizlere tanıtmak ve bu hususta farkındalık yaratmak amacıyla sunumlar hazırlandı. Hatay’ın tarihi dokusu, hoşgörüsü ve gastronomisinin yanında biyoçeşitliliği de önemli bir değerdir. Samandağ Hatay’ın nadide bir ilçesidir. Denizimiz, tarihi mekânlarımız, ilçemizin ilkçağlardan itibaren bütün medeniyetlere ev sahipliği yapması, St. Simon Manastırı, Titus Tüneli, Hz Hıdır Türbesi, Musa Ağacı, deniz ürünlerimiz, yenilebilir bitkilerimiz ile ilgili farkındalık yaratmak ve bu değerleri turizme, ekonomiye kazandırmak hepimizin görevleri arasındadır.” Dr. Kimyon Hatay’daki tüm meslek grubu temsilcilerini ve STK’ları bu hususta kente katkıda bulunmaya davet etti. Kimyon konuşmasının devamında “Tüm bu değerlerimizin en iyi şekilde tanıtılacağı EXPO 2021’i şehrimize kazandıran Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a ve Samandağ’ın değerlerini yeniden canlandırmak, geleceğe taşımak ve kentin ekonomisine katkı sunmak amacıyla İpek Köyü’nü oluşturan Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’e teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.
Şehrimizin savaş alanı olmadığı bilinmeli …
Seminerde konuşma yapan Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, EXPO 2021’in Hatay’da gerçekleştirilmesi için emek verdiğini belirttiği Prof. Dr. Ömer Faruk’a ve Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a teşekkürlerini sundu ve “Samandağ, Asi havzasının Akdeniz’e açılan kapısıdır. EXPO 2021 kapsamında özellikle tıbbi aromatik bitkiler ve doğa konusunda önemli bir potansiyele sahibiz. Bu nedenle Büyükşehir Belediyemizin burada ciddi bir faaliyet göstermesini talep ediyoruz. Tüm kamu kuruluşlarının da bu fırsatı iyi değerlendirmesini diliyorum. Bu ilçemiz için önemli bir imkan. Var olan potansiyelimizi koruyup ileriye taşımak konusunda bize de büyük sorumluluk düşüyor. Özellikle tarihi ve doğal alanlarımızı koruyup, 2021’de ilçemize gelecek turistlerin daha rahat gezebilecekleri mekânlar haline getirmemiz gerekiyor” dedi.
HBB Başkan Danışmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Çelebi, “ Uluslararası bir sistemle değerlerimizi dünyaya tanıtmamız gerekiyor. EXPO 2021 ile bunu hep birlikte el ele vererek başarabileceğimize yürekten inanıyorum.
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ise sunumların ardından gerçekleştirdiği konuşmasında, EXPO 2021’e umutla ve dört elle sarılmak gerektiğini ifade ederek “Hatay’a daha nitelikli ve daha vasıflı bir yaşam imkanı sunmak için çabalamalıyız. Ve şehrimizin savaş alanı olduğunu zannedenlere bunun doğru olmadığını göstermeliyiz” dedi.-Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ