Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Zeytin dünyaya tanıtılacak

Zeytin dünyaya tanıtılacak
  • 28.08.2017
  • 1.081 kez okundu

Altınözü’nde tanıtım hamlesi

Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatif Birliğini oluşturan Kooperatif Başkanlarına Altınözü zeytin ve zeytinyağı üretimi hakkında bilgiler aktarıldı, önemli bir değer olan zeytinin dünyaya tanıtılmasının hedeflendiği vurgulandı.
Altınözü Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantıda sözü alan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Andiç; Akdeniz bölgesindeki zeytin üretiminin %30’unu gerçekleştiren ilimizin bu payla Akdeniz Bölgesinde ilk sırada yer aldığını bildirdi, Hatay’ın zeytin alanlarının büyük bir kısmının Altınözü’nde olduğunu ve zeytinyağı üretiminin yaklaşık %50’sini Altınözü İlçesinden karşılandığını, bu nedenle zeytin ve zeytinyağı üretimi açısından Altınözü İlçesinin öneminin büyük olduğunu ifade etti. Andiç ayrıca, yörede üretilen zeytin ve zeytinyağının kendine has bir aromasının da olduğunu dile getirdi.
Altınözü Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Sefer Deviren’de konuşmasında; Altınözü’nde 168 bin dekar zeytinlik alanı varlığıyla toplam tarım arazilerinin %52’sini zeytinliklerin oluşturduğunu, Altınözü İlçesinde zeytin’in önemli bir geçim kaynağı olduğunu, İlçede birçok yöresel çeşidin yetiştirilmesine rağmen 2006-2007 yılından itibaren destekleme kapsamında verilen gemlik çeşidinin de bölgeye ekilmeye başladığını bildirdi.
Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı konuşmasında şunlara yer verdi: “Sizleri ilçemizde görmekten çok mutlu oldum. Bizlerde, İlçe Kaymakamımız Bülent Uygur da zeytinciliğe çok önem veriyoruz. Özellikle Altınözülü zeytinyağı üreticilerimizin ürününü satarken üretim satış teknikleri, pazarlama teknikleri gibi çok fazla fonksiyon kullanmıyoruz. Bizim bir tek bildiğimiz bir konu var o da çıkan zeytinimizi nihai tüketiciye bir adamda yetiştirmek. Ama bu bizim büyük bir eksikliğimiz. Zeytin kutsal bir değer ve üründür. Bahsettiğimiz o fiyatlar zeytinyağı ticaretindeki hileli işlerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Yoksa çok ucuz bir ürün. Bu ürün her derde devadır. Bu kutsal kitabımızda da yazıyor. Bilim adamları her platformda bunu tespit etmişler. Bizim zeytin ve zeytinyağına katkımız ticari konuda bizim işverenlerimiz ve tüccarlarımız iyice konuşurlar ve yaparlar. İlk festivalimizi ekim ayında büyük bir alanda yapmayı düşünüyoruz. Bu konuda çalışmalarız devam ediyor. Parklarımızda zeytin ağaçlarını kullanmaya başladık. Bizim üstümüze bu konuda ne düşüyorsa bizler yapmaya hazırız. Ziyaretten dolayı herkese teşekkür ediyorum.”
Aydın 1076 No’lu S.S. TARİŞ Kooperatifi Başkanı Rahmi IŞIKLI yaptığı konuşmada; “Burada olmaktan çok memnunum, TARİŞ’in 1913 yılında Ege Bölgesindeki ürünlerin yabancı ve tefecilerin tekelinden kurtarılarak doğrudan değerlendirilebilmesi amacıyla, üreticilerin birlik olması durumunda pazarlamanın daha kolay olacağını söyleyerek burada gösterilen misafirperverlik adına herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Altınözü ve Zeytin tanıtımı ile ilgili kısa bir tanıtım videosu izlendikten sonra anı fotoğrafı çekilmesinin ardından, Tokaçlı Mahallesinde bulunan, Ekim ayında Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında açılması planlanan Zeytin Müzesi gezildi, zeytin bahçeleri dolaşıldı.
-Mehmet ÖZGÜN-

 

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ