Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Zeytin-Zeytinyağı Festivali 27-28 Ekim’de

Zeytin-Zeytinyağı Festivali 27-28 Ekim’de
  • 06.10.2018
  • 1.492 kez okundu

Canan Karatay yine geliyor…

İlimiz ve Altınözü ilçesinin tarım ekonomisinde önemli bir yeri olan zeytin ve zeytinyağının tanıtımı için, Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi’nin organizasyonu ile geçen yıl ilki yapılan ve bu sene 2’ncisi düzenlenecek olan Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali, 27-28 Ekim 2018 tarihleri arasında, ilçe 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda gerçekleştirilecek.
Akdeniz bölgesindeki zeytin üretiminin % 30’unu gerçekleştiren ve bu payla da ilk sırada yer alan Hatay ilimizin, Türkiye’deki zeytin ağacı varlığı bakımından %10 luk bir paya sahip olduğu biliniyor. Altınözü Kaymakamlığı, bu yıl düzenleneceğini duyurduğu Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ne ünlü Prof. Dr. Canan Karatay’ı yeniden davet etti. Karatay da Festival’e katılacağını bildirdi. Altınözü Kaymakamlığı, Festival ile ilgili şu bilgilendirmede bulundu:
“Toplam tarım arazilerinin %52’sini zeytinliklerin oluşturduğu Altınözü ilçemiz, zeytinlik alanı varlığıyla Hatay zeytinlik alanlarının % 33’ne sahip olup, Hatay ilimizin zeytinyağı üretiminin yaklaşık %50’sini üretmektedir. Zeytin ve zeytinyağı üretiminde önemli bir paya sahip olan ilçemiz, mevcut birçok zeytin çeşidinin aynı zamanda gen kaynağıdır. Bu nedenle, bölgenin gelecekte önemli zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden biri olabilmesi temel hedeflerimiz arasında yer alması nedeniyle, Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı’nı ülke genelinde tanıtmak, üreticiler arasında ilçemizin önemli tarım ürünlerinden biri olan zeytinin önemine dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak amacıyla Zeytin ve Zeytinyağı Festivali düzenlenecektir.
Medeniyetler Şehri Hatay, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hatay, asırlar boyunca farklı kültür ve dini inançlara sahip insanları; dostluk, kardeşlik, sevgi ve birlik hisleri içerisinde etrafında kaynaştırmıştır. İlimiz Hatay’ın, binlerce yıllık tarih ve kültür birikimiyle eşsiz bir ilçesi olan Altınözü, doğal güzellikleri, kültürel dokusu ve tarihi değerleriyle turizm konusunda önemli bir yere sahiptir. Zeytin diyarı Altınözü ilçemiz, birçok tarihi mekânı içinde barındırmaktadır. Altınözü Yunushan Roma Nekröpolü, Koz Kalesi, Doğu Akdeniz’in tek Zeytin Müzesi, Kırkgöz Mağaraları, Altın Zeytin Cam Seyir Terası ve inanç turizmiyle Altınözü ilçemizi, ülkemizde hızla gelişen turizm sektöründe daha ön plana çıkartarak, turizm alanında hak ettiği noktaya getirmek festivalimizin hedefleri arasındadır.
27 Ekim 2018 Cumartesi günü Festival programı Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması ve Festival kortej yürüyüşü ile başlayacak olup, sezonun ilk zeytin hasadı, Altınözü Belediyesi yeni hizmet binası açılışı, Altınözü’nde Zeytin Hasadı konulu belgesel film gösterimi, Altınözü Müftülüğü Yatılı Hafızlık Kuran Kursu temel atma töreni, Canan Karatay ile Sağlıklı Yaşam Söyleşisi ve Zeytin Tadında Yaşam Programı ile devam edecektir. 28 Ekim 2018 Pazar günü Festival programı Altınözü Zeytin Kupası Dağ Bisikleti Yarışması ile başlayacak olup, Altınözü Zeytin temalı Uluslararası Fotoğraf Yarışması, çeşitli aktiviteler ve yarışmalarla devam edecek, Zeytin Dalı Korosu Solo Konseri ile Festival programı sona erecek. 27-28 Ekim 2018 tarihinde ilçemizde yapılacak 2. Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ne tüm halkımız davetlidir.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ