Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Zeytinburnu, buldu, anlattı… Defne, Buldu, Sakladı!

Zeytinburnu, buldu, anlattı… Defne, Buldu, Sakladı!
  • 21.10.2020
  • 351 kez okundu

Defne Uğur Mumcu Meydanı’nda geçmiş dönemde çıkan çok sayıda mozaik ve eski Roma’ya ait mimari kalıntıların ne olduğu hala bilinmezken, İstanbul Zeytinburnu Belediyesi, bir çalışma esnasında bulunan mozaikler için sempozyum düzenliyor.

İstanbul’un Zeytinburnu ilçesi Kazlıçeşme’deki ‘Eski Başkanlık Binası’ restorasyonu sırasında bulunan ve bir kısmı sergilenmekte olan, Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait olduğu düşünülen mozaikler, 22 Ekim 2020 Perşembe günü Zeytinburnu Kazlıçeşme Kültür Merkezi’nde düzenlenecek sempozyum ile tanıtılacak. Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy’un açılışını yapacağı, pek çok uzman konuşmacının yer alacağı “Zeytinburnu Mozaikleri” adını taşıyan sempozyumun teması, “4 Zaman 4 Mekan 1 Hikaye” adını taşıyor. Sempozyumda, bölgenin tarihi değeri, buluntular ve mozaikler hakkında detaylı bilgiler verilecek.
Yaşananları izleyen, Defne ilçesinden bir Antakya Gazetesi okuru, düşüncelerini şu kelimelerle paylaştı:
“Eski bir tarihin üzerinde oturuyoruz. Antakya’dan Defne’ye, bu toprakların tarihini anlatmaya kelimeler yetmez. Ama bizim yaptığımız şey, bulunanların üzerine beton ve asfalt bir tabaka örtüp, medeniyet kurduğumuzu sanmak oldu. Keşke bir de bulunanları bize anlatacak biri olsa! Bir müze yetkilisi, İl Kültür ve Turizm sorumlusu, Valilik ya da bir Allah’ın kulu. Kimse mi konuşmaz! Konuşmadı! Sizin yazdığınız bir şey var ve bence de yaptığımız şey kesinlikle bu… Bile bile bu kentin üzerine toprak atıyoruz ve onu, her defasında bir kez ve bir kez daha gömüyoruz.” Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ