Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

Zeytinyağı Festivali 27-28 Ekim’de

Zeytinyağı Festivali 27-28 Ekim’de
  • 15.08.2018
  • 635 kez okundu

Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 2.Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali, Ekim ayı son haftasında yapılıyor. 2. Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında Zeytin Festivali Komitesi oluşturularak, Kaymakam Bülent Uygur Başkanlığında Komite toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Sefer Deviren, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Çağlar Kaya, zeytin sektör temsilcileri Yusuf İshakoğlu, Hasan Rüstemoğlu ve Yılmaz Dönmez katıldı.
Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Festival ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Geride bıraktığımız yılda ilk olmasına rağmen, ilçemizin tanıtımı açısından önemli olduğunu düşündüğümüz Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ni gerçekleştirdik. Her şeyden önce çok doğru bir şey yaptığımıza inanıyoruz. Akdeniz bölgesindeki zeytin üretiminin % 30’unu gerçekleştiren ve bu payla ilk sırada yer alan Hatay ilimiz, Türkiye’deki zeytin ağacı varlığı bakımından %10’luk bir paya sahiptir. Toplam tarım arazilerinin %52’sini zeytinliklerin oluşturduğu Altınözü ilçemiz ise zeytinlik alanı varlığıyla, Hatay zeytinlik alanlarının %33’ne sahip olup, Hatay ilimizin zeytinyağı üretiminin yaklaşık%50’sini üretmektedir. Zeytin ve zeytinyağı üretiminde önemli bir paya sahip olan ilçemiz, mevcut birçok zeytin çeşidinin aynı zamanda gen kaynağıdır. Bu nedenle, bölgenin gelecekte önemli zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden biri olabilmesi temel hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Altınözü Zeytin ve Zeytin Ürünleri İşleme OSB, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü ve Festivallerle, Altınözü ilçemizi Türkiye’nin üretim merkezi haline gelmesini istiyoruz. Zeytin diyarı Altınözü ilçemizin önemli zenginliği olan zeytinciliğin bu Festival ile ülke genelinde tanınmasını istiyoruz.”
27-28 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacak Festival programının ilk günü, Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başlayacak. Ardından sezonun ilk zeytin hasadı gerçekleştirilecek. Programın devamında, saat 11.30’da Altınözü Belediyesi yeni hizmet binası resmi açılışı yapılarak, Festival açılış konuşmaları gerçekleştirilecek. Programa göre, Altınözü Belediyesi yeni hizmet binası ve Festivalin açılış konuşmaları yapıldıktan sonra, Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi tarafından yapılan Altınözü’nde Zeytin Hasadı adlı tanıtım filminin ilk gösterimi gerçekleştirilecek. Ardından, Zeytin konulu fotoğraf sergisi ziyaret edilerek, derece alan fotoğraflara ödülleri takdim edilecek. Fotoğraf sergisinin ardından, 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda kurulan stantlar gezilecek.
Festival programının ikinci gününde, Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından Altınözü Zeytin Kupası Dağ Bisikleti Yarışları gerçekleştirilecek. -Yusuf Cemil Karaçay-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ