Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,38 / Satış: 6,40

Zil Çaldı, Eğitim-öğretim Yılı Başladı

Zil Çaldı, Eğitim-öğretim Yılı Başladı
  • 18.09.2018
  • 835 kez okundu

Hatay’da 400.000 Öğrenci, 22.000 Öğretmen

TEOG’da 8.sınıf mezunu 29.000 Öğrenci lise 1.sınıflara sorunsuz yerleştirildi.

Dün sabah zil çaldı, Hatay’da 400 bin öğrenci ve 22.000 öğretmen ders başı yaptı.
Antakya H.Mursaloğlu İlkokulu’ndaki açılışa Vali Erdal Ata, Hatay BŞB Başkan Vekili Selahattin Atahan, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Alb Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Talim Terbiye Kurulu Üyesi Hasan Kavgacı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, kurum müdürleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.
İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, açılışta yaptığı konuşmada, “Bugün, Hatay’da 400.000 öğrencimiz, 22.000 öğretmenimiz ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, kitap dağıtımını tamamladık. 8. sınıftan 9. sınıfa geçen 28.000 öğrencimizi sorunsuz bir şekilde sınıflarına yerleştirdik. Okullarımızı ve sıralarımızı yeni eğitim ve öğretim yılı için hazırladık. Artık bundan sonraki söz, sınıfa giren öğretmenlerimizdedir.
Sayın Valimizin başkanlığında, ilimizde bu iklimi hep birlikte tesis ettik ve bu sayede ilimizin eğitim başarı grafiği her geçen sene daha da yükseldi. Bu vesileyle 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını hayırlı olmasını diliyor, öğrencelerimize yeni yılda başarılar diliyorum” dedi.
Vali Ata, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına başlamanın sevincini ve coşkusunu yürekten paylaştığını, yeni eğitim yılının ilimiz ve ülkemizin tüm çocukları için başarı, sağlık ve mutluluk getirmesini temenni ettiğini, bugün yurdumuzda yaklaşık 18 milyon, ilimizde ise 400 bin civarında öğrencimizin okula başlayacağını kaydederek şöyle devam etti:
“Eğitim, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen etkenlerden biri, belki de en önemlisidir. Bir ülkenin gelişmesi ancak bilim, sanayi, sağlık, ulaşım, sanat gibi her alanda topyekûn bir kalkınmayla mümkündür. Eğitim de bu kalkınmanın lokomotifi gibidir. Gelecekte, bilimde ve teknikte daha ileri gitmek, sağlıkta, ulaşımda daha kaliteli bir hizmet almak, sanatta, sporda dünya çapında değerler ortaya koymak istiyorsak, bugün geleceğimizi şekillendirecek o insanları iyi yetiştirmeliyiz.
Türkiye, genç nüfusa sahip bir ülkedir. Öğrenci sayımız Avrupa’daki birçok ülkenin nüfusundan fazladır. Bu anlamda geleceğin büyük Türkiye’si için önemli bir potansiyel taşıyan gençlerimize, çocuklarımıza gelişmiş ülkelerdeki gibi daha iyi eğitim vermek en büyük hedefimiz olmalıdır. Bizler de bu bilinçle ilimizde gerçekleştirdiğimiz eğitim yatırımlarına hız kesmeden devam etmekteyiz. Bu kapsamda; 2017 yılında 81 okul 492 derslik, 2018 yılında 21 okul 151 derslik bitirilerek eğitim öğretime açılmıştır. 127 okul 1481 derslik ise devam eden eğitim yatırımlarımızı oluşturmaktadır.
Devletimiz, çocuklarımızın en iyi şartlarda eğitim almaları için tüm imkânları seferber etmesine rağmen, özellikle göç alan illerimizde ve şehir merkezlerinde hâlâ okul ve derslik ihtiyaçlarımız bulunmaktadır. Eğitimin kalitesini belirleyen faktörlerden biri de şüphesiz ki sınıf mevcutlarıdır. Bugün derslik başına düşen öğrenci sayısında Türkiye ortalaması 26 iken, ilimizde bu sayı 29.5’tir. Devam eden yatırımların tamamlanmasıyla da bu sayının 27’ye düşmesi öngörülmektedir. Ayrıca yine bu konuyla ilgili olarak 226 okulumuzda da ikili eğitim yapılmaktadır. Hedefimiz, tüm okullarımızın fiziki şartlarını ve sınıf mevcutlarını iyileştirmektir. Bu vesileyle buradan hayırseverlerimizin de eğitim yatırımlarına katkıda bulunmalarını beklediğimizi bir kere daha belirtmek istiyorum.”
Vali Erdal Ata, Suriyeli çocukların eğitimi ile ilgili de şunları söyledi:
“Bildiğiniz gibi, tamamen insani gerekçelerle ilimizde bulunan Suriyeli misafirlerimizin çocukları eğitimlerine ilimizde kurulan geçici eğitim merkezlerinde başlamıştı. Suriyeli çocuklar, Türk eğitim sistemine entegrasyon çalışmaları kapsamında üç yıldır aşamalı olarak geçiş yaptıkları resmi okullarımızda eğitimlerini sürdürmektedirler. İlimizde 77 geçici eğitim merkezinde 28.553 öğrenci, resmi kurumlarımızda ise 31.811 olmak üzere toplam 60.364 Suriyeli öğrenci bulunmaktadır. Daha önce sokağınızı, hastanelerinizi, ekmeğinizi bölüştüğünüz Suriyeli misafirlerimizle şimdi de okullarınızı paylaşıyorsunuz. Bu vesileyle gösterdiğiniz anlayış ve hoşgörüden dolayı sizlere teşekkür ediyor, tüm dünyaya örnek olan misafirperverliğiniz için sizleri kutluyorum. Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor, öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dilerken, ilköğretim haftasını kutluyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.”
Konuşmaların ardından, Vali Ata, öğrenciler ile birlikte 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini çalarak ders yılının açılışını gerçekleştirdi. Sonrasında sınıfları gezerek okulun fiziki durumu hakkında bilgiler alan Vali Ata, öğrenciler ile sohbet ederek ders kitaplarını inceledi.-Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ