Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Zirve, 10-11 Mayıs’ta!

Zirve, 10-11 Mayıs’ta!
  • 04.04.2020
  • 2.111 kez okundu

Bilim Kurulu’ndaki Antakyalı üye Prof. Dr. Alpay Azap söyledi…

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Antakyalı hemşerimiz Prof. Dr. Alpay Azap, Türkiye’de koronavirüs salgınının pik yapacağı tarihle ilgili olarak, “Koronavirüs, ülkelerde 60 günde zirveye çıkıyor. Bizde ilk vaka 11 Mart’ta görüldüğüne göre, 3-4 hafta daha var” dedi ve Mayıs ayının ikinci haftasını işaret etti.
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi, Ankara Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Alpay Azap’ın görüşleri şöyle:
“Nasıl ki farklı ülkelerde virüsün yayılma seyri farklı oldu, bizim şehirlerimizi de bu ülkeler gibi düşünmemiz lazım. Çin’de başladı, zirvesini gördü ve aşağı doğru indi. Ardından İtalya’da aynı durum oldu. Bizim şehirlerimiz için de aynı seyirde geçer. Hastalığın ilk görüldüğü gün esas alınarak bakılmalı.”
Bu durumda, hastalığa ilk rastlanan yer İstanbul olduğuna göre, zirve için nasıl bir hesap yapılmalı? Bilim Kurulu üyesi de olan Prof. Dr. Azap’ın yanıtı, her zamanki sakinlik ve netlikte oldu:
“Kovid-19 vakası, ülkelerdeki zirvesine 8-9 haftada ulaşıyor. Yaklaşık 60 günde zirve yapıyor. Hastalığın ilk ortaya çıktığı tarihi 11 Mart gibi açıklandı, ilk vaka. Demek ki, 60 gün, 3-4 hafta daha var…” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ