Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Kg Başına 1,5-2 Tl Destek Şart…

Kg Başına 1,5-2 Tl Destek Şart…
  • 19.09.2019
  • 436 kez okundu

Ziraat Mühendisleri, Hatay Pamuğunda rekolte düşüşü olacağına dikkat çekti:

Hatay Ziraat Mühendisleri Odası, ilimiz Amik Ovası’nda pamuk üretiminde rekolte düşüşü beklendiğini bildirdi. Hatay’da Pamuk üreticisine kilogram başına 1,5 ya da 2 TL destekte bulunulması gerektiğinin altını önemle çizen Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Sever, beyaz altın olarak tanımlanan pamuğun maliyeti ve ilimiz pamuk üretimi ile sonuçları hakkında şu değerlendirmede bulundu:
“Ülkemiz ve ilimiz açısından önem arz eden pamuk üretimi, bu yıl ekim alanları daralması, aşırı yaprak biti ve yaprak kurtları zararlılarının epidemi yapması, ayrıca iklim değişikliği etkisi ile rekolte kaybına uğramıştır. Tekstil sektörünün hammaddesi olan pamuk, ülkemiz için ayrı önem taşımaktadır. Sanayi içerisinde en fazla istihdam bu sektörde görülmektedir. Böyle bir sektörün hammaddesinin ithalata dayalı olması, ileriki zamanlarda krizlere maruz kalması anlamına gelir. Nitekim 2017 – 2018 yılları üretimlerinde ülke ve dünyadaki azalma, fiyat dalgalanmaları, 2019 yılı içerisinde pamuk hasat dönemine kadar % 40 oranında düşmüş, sanırız hasat sonrası spekülatörler stokları piyasaya sürerek bir yıl önceki fiyatlara yeniden çekmiş, bu spekülatif harekete ülkemiz de uyarak üreticileri yalnız bırakmıştır. Dolayısıyla çiftçilerin zarar etmelerinin önü açılmıştır. Bu zarardan dolayı üreticiler, 2019 yılında önemli büyüklükteki alanda pamuk tarımı yapmaktan vazgeçmiş, %20-25 ekim alanı daralmıştır. Oysa Türkiye, dünyada pamuk tüketiminde 4. sırada, üretimde ise 8. sıradadır. Üretimde ilk yedide olan ülkelerin içinde Çin hariç, diğerleri ihracatçı ülkelerdir. İthalatta ise bazı yıllar Çin’den sonra, 2. bazı yıllar 3. ithalatçı ülkeyiz.
Pamuk, sadece lif geliri ile barut yapımı, tıbbi pamuk sargı giyim sanayi ürünü olarak ele alınmaması gereken, aynı zamanda tohumlarından bitkisel ham yağ ve geriye kalan posası da (küspe) hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Bu da katma değeri yüksek bitkisel üretim olduğundan, istihdam açısından da önem arz etmektedir.
Pamuğun önemini daha somut belirlemek için bazı rakamlara bakmamız lazım. Örneğin son üç yılda iki milyon üç yüz yirmi bin ton lif pamuk ithalatına, dört milyar dört yüz seksen milyon dolar para ödenmiştir. Ayrıca yine son üç yıl içerisinde, yağlı tohumlar, ham yağ ve türevleri ithalat miktarı ve değeri de küçümsenmeyecek miktardadır. On iki milyon beş yüz kırk üç bin ton olup, parasal değeri yedi milyar altı yüz altmış milyon dolardır. İthalat yapmakla, kendi ülkemizdeki üreticileri desteklemek yerine, ithalat yaptığımız ülkelerin üreticilerini desteklemiş oluyoruz.
Bu yıl, iklimden ve zararlılardan dolayı bir verim kaybı yaşayan üretici, aynı zamanda üretim girdi fiyatlarının (gübre, mazot zirai ilaç vs.) yükselmesi sonucu üretim maliyetinde artışla karşı karşıya kalmış, açıklanan piyasa fiyatı ve destek üretim maliyetini dahi karşılayamaz durumdadır. Desteklemelerin 500 kğ ile sınırlandırılması, üreticilerin üretim şevkini kıracaktır.
Pamuk ithal ettiğimiz ülkelerde, pamuğun %40-50 civarında desteklendiği göz önüne alındığında, çiftçimizin hiç olmazsa kğ başına 1.5-2 TL destekleme yapılması önemi aşikardır. Odamızın her yıl olduğu gibi bu yıl da yapmış olduğu pamuk üretim maliyet çalışması, çizelge olarak sunulmuştur. Bu maliyetlere göre, üreticilerin destekleme miktarı ile ellerine geçmesi gereken pamuk kg değeri dört lira elli bir kuruş olmalıdır.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ