Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

Prof. Dr. Yamanel:

Prof. Dr. Yamanel:
  • 25.06.2020
  • 1.131 kez okundu

Dondurulmuş gıdalarda virüs yaşayabilir

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, virüsün eksi 20 derecede uzun süre hayatta kalabildiğini belirterek, ‘Dondurulmuş gıdalarda, virüs, potansiyel olarak yaşayabilir. Vatandaşlar, dondurulmuş gıdaları çözdükten sonra, iyice pişirip daha sonra tüketmeleri gerekiyor‘ dedi.
Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, koronavirüsün çok bulaşıcı bir özelliğinin olduğunu vurgulayarak, “İlk günden itibaren söylediğimiz gibi, damlacık yoluyla çok hızlı yayılan bir virüs olduğu için vaka sayıları artıyor. Bu nedenle de çok dikkat edip, yeni normale çok iyi uyum sağlamamız gerekiyor. Yeni normalin kurallarını hiçbir yerde unutmamamız gerekiyor. Eğer bunlara uygulayabilirsek, ancak virüsün bulaşıcılığını azaltabiliriz. Bu nedenle bu kuralları unutmayıp, her yerde dikkatli olmamız lazım” dedi.
Prof. Dr. Yamanel, virüsün, eksi 20 derecede 20 yıl yaşayabileceğine dair görüşle ilgili olarak da, “Virüs, eksi 20 derecede uzun süre hayatta kalabiliyor. Bu nedenle dondurulmuş gıdalara çok dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle, dondurulmuş gıdaları çözdükten sonra, iyi pişirip daha sonra tüketmemiz gerekiyor. Dondurulmuş gıdalarda, virüs potansiyel olarak yaşayabilir. Vatandaşlar, aldıkları dondurulmuş gıdaları çözdükten sonra iyice pişirip daha sonra tüketmeleri gerekiyor. Bu nedenle dondurulmuş gıdalara dikkat etmek lazım” ifadelerini kullandı. –Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ